ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ Ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Α Π Ο Γ Ο Η Τ Ε Υ Σ Η. Η μόνη λέξη στα χείλη όλων των φιλάθλων του Πανθρακικού που σήμερα έχασαν και την τελευταία ελπίδα για μια αξιοπρεπή τουλάχιστον πορεία μέχρι το τέλος της σεζόν. Δεν είμαστε άξιοι ούτε για τη Β΄Εθνική. Ένας άθλιος περιεδεύων θίασος είμαστε που με το ζόρι σέρνει τα πόδια του στο γήπεδο. Αυτή η ομάδα δεν έχει μέλλον αλλά ούτε και παρόν. Να τη χαίρονται αυτοί που με τις επιλογές τους την κατάντησαν έτσι.

στη μέσα σελίδα αλλά ρίξτε μια ματιά και στην ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ του Κελεσίδη που έχει και φωτορεπορτάζ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΠΕΤΥΧΕ Ο ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ, 1-2 ΤΟΝ ΑΤΥΧΟ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ. ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΟΥΛΟΣ!-

Λάθος Ταϊρη, ζωγραφιά Μπουβάλ

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Κομοτηνή ανάμεσα σε δυο αντιπάλους που έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο. Οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, σκόραραν από μια φορά έκαστος, ωστόσο, το σκορ (1-1) διαμορφώθηκε από ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ταϊρη, κι από ένα εξαιρετικό σουτ του Μπουβάλ που έστειλε την μπάλα στο «γάμμα» του ανήμπορου να αντιδράσει, Ελευθερόπουλου.

Η πρώτη άξια λόγου φάση έγινε στο 9ο λεπτό και άνηκε στον ΠΑΣ. Ο αρκετά δραστήριος Σίσιτς έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, «έστρωσε» στο σημείο του πέναλτι στον Σαϊτιώτη, όμως την προβολή του τελευταίου αποσόβησε ο πορτιέρο των γηπεδούχων.

Η απάντηση της ομάδας του Αμπέλ Καρτιέ δεν άργησε να έρθει και στο 21ο λεπτό ο Καζάκης μοίρασε ωραία με το κεφάλι, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, στον Φαγιάρδο, ο οποίος σούταρε στην κίνηση και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

Μάλιστα, στο 30ο λεπτό ο Πανθρακικός είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά στάθηκε άτυχος. Οι ρόλοι δημιουργού-εκτελεστή αντιστράφηκαν αυτή τη φορά ανάμεσα σε Φαγιάρδο και Καζάκη, η εντυπωσιακή κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα, δεν άργησαν να έρθουν και τα γκολ για τις δυο ομάδες. Ένα λεπτό μετά το δοκάρι των γηπεδούχων, στο 31’, ο Τζάνης έπιασε ένα σχετικά ακίνδυνο σουτ έξω από την περιοχή, ο Ταΐρης, όμως, έκανε τραγική εκτίμηση της φάσης με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα ανέλπιστο γκολ αφού η μπάλα έσκασε μπροστά του και πέρασε ανάμεσα από τα χέρια του.

Ο Πανθρακικός αποφασιστικός, ωστόσο, έφρασε το ματς στα ίσα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 42’. Ο Μπουβάλ κέρδισε τις κόντρες έξω από την περιοχή, γύρισε το σώμα του και με ένα εντυπωσιακό αριστερό (το κακό του παρακαλώ) βολέ «κάρφωσε» την μπάλα στο «παραθυράκι» του «Ελέ».

Ο τραυματισμός του Ελευθερόπουλου

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον «Άγιαξ της Ηπείρου». Αυτό γιατί στο 53ο λεπτό ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος τραυματίστηκε μετά από προβολή του Ντιαλό με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί αναγκαστικά μετά από έξι λεπτά. Μάλιστα, ο έμπειρος τερματοφύλακας αποχώρησε υποβασταζόμενος αφού ζαλιζόταν και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για ακτινογραφίες (οι πρώτες εκτιμήσεις έκαναν λόγο για διάσειση).

Τζάνης, Ταΐρης και γκολ

Ωστόσο, ο τραυματισμός του Ελευθερόπουλου δεν επηρέασε την ομάδα του Θύμιου Γεωργούλη, αφού τρία λεπτά αργότερα, στο 62’, πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Πρωταγωνιστές της φάσης ο πολύ καλός Τζάνης (ο νεαρός που είχε πετύχει το υπέροχο γκολ στον Ολυμπιακό) και ο τερματοφύλακας της ομάδα της Κομοτηνής που ομολογουμένως βρέθηκε σε κακό απόγευμα.

Ο άσος των Ηπειρωτών, λοιπόν, βρήκε την μπάλα στρωμένη μέσα στην περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ, το οποίο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει -ξανά- ο Έλληνας πορτιέρο…

Οι ευκαιρίες του Πανθρακικού

Στη συνέχεια του ματς ο Πανθρακικός έχασε μοναδικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Αρχικά, στο 77’ σε μια αντεπίθεση από αριστερά, ο Μπουβάλ πάσαρε έτοιμο γκολ στον Ντιαλό, στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ του τελευταίου δεν ήταν καθόλου καλό με αποτέλεσμα ο Σικαλιάς να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι θα απωλέσουν νέα μεγάλη ευκαιρία. Μετά από ασυνεννοησία των Ντάσιο-Σικαλιά εντός περιοχής του ΠΑΣ ο Ρομπέρ θα μπει «σφήνα» αλλά δεν θα μπορέσει να σκοράρει.