ΕΝΑΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ…

Αλμπέρ Καρτιέ (για το παιχνίδι με τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο): «Παρόλο που η ομάδα μας έπαιζε με δέκα παίκτες βρήκε εσωτερικά κίνητρα και οι ποδοσφαιριστές συνέχιζαν να παίζουν και να προσπαθούν. Ήταν σε γενικές γραμμές ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι για τον κόσμο που είδε στο ξεκίνημα του νέου έτους να μπαίνουν 4 γκολ. Όταν πήγαμε στα αποδυτήρια φάνηκε να χάσαμε λίγο την αυτοσυγκέντρωσή που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο…»

Ε δεν την ξαναβρήκαμε…γιατί δυστυχώς μεσιέ Καρτιέ δεν χάσαμε μόνο την αυτοσυγκέντρωσή μας. Χάσαμε και τη μπάλα. Χάσαμε και την αξιοπρέπειά μας. Χάσαμε και το μπούσουλα. Χάσαμε γενικώς…

Οι λεπτομέρειες του αγώνα από το nooz.gr

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα που παρακολουθούσαν οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες ήταν κάκιστο, καθώς δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση εκτός από το γκολ του Πανθρακικού, μια και η μπάλα παιζόταν κατά κύριο λόγο στον χώρο της μεσαίας γραμμής και λίγο έξω από τις δύο περιοχές. Στο 43ο λεπτό όμως ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Κλεμέντ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, οι αμυντικοί του Ηρακλή αδράνησαν και ο Φαγιάρδο με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο δεύερο ημίχρονο, οι παίκτες του «Γηραιού» μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τον αγώνα και τα κατάφεραν σχεδόν άμεσα. Στο 48` ο Περπερίδης σέντραρε από δεξιά και ο Ηλιάδης αφού κοντρόλαρε σούταρε δυνατά και ισοφάρισε για την ομάδα του Σάββα Κωφίδη. Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπελεκ επειδή χτύπησε εκτός φάσης τον Περπερίδη και οι ισορροπίες άλλαξαν άρδην υπέρ των γηπεδούχων.

Ετσι, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιάκομπ εκμεταλλεύθηκε τραγικό λάθος των αμυντικών του Πανθρακικού και με σουτ από δύσκολη θέση, έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς. Στο 59′ ο Μιλάνο με κεφαλιά έκανε το 3-1 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στην αναμέτρηση. Η μόνη αξιόλογη φάση έως το τέλος του παιχνιδιού ήταν στο 74′, όταν ο Άλβες με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μπαντή.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Κίτρινες : Κανωτίδης, Αργυρίου, Περπερίδης, Ιακομπ
Κόκκινες : Μπελεκ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Περπερίδης, Κατσαμπής (46` Σαρακατσάνος), Παπαζαχαρίας, Ιωαννίδης, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (83` Μάρτος), Τουμα (46` Μιλάνο), Επστάιν, Μπόσνιακ, Ιακομπ.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ταϊρης, Κανωτίδης, Κλεμέντ (65` Παπαδόπουλος), Τζόκιτς, Μπαχαρίδης, Αλβες, Αργυρίου (52` Καζάκης), Φαγιάρδο (75` Πυθαρούλης), Μπερτράντ, Μπουβάλ, Μπελέκ.