ΔΕΝ ΠΕΣΑΜΕ ΑΜΑΧΗΤΙ

Το ξεπεράσαμε κι αυτό χωρίς να εκτεθούμε ανά το πανελλήνιο. Παρ’ όλες τις απουσίες των κορυφαίων παικτών που έχουν σημειώσει και τα περισσότερα τέρματα στις μέχρι τώρα αναμετρήσεις, ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ κατάφερε να σταθεί με αξιοπρέπεια και σήμερα στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε ένα πανίσχυρο και κομπλέ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.
oli1
Στο 1ο ημίχρονο μάλλον φανήκαμε ανύπαρκτοι και δεν καταφέραμε να δημιουργήσουμε καμία ευκαιρία. Ε στο 2ο και με τις αλλαγές που έγιναν τα πήγαμε καλύτερα κάνοντας 2 τουλάχιστον κλασικά καλές ευκαιρίες, στις οποίες όμως οι παίκτες μας δεν φάνηκε να έχουν την αυτοπεποίθηση και την εμπειρία που χρειαζόταν για να πετύχουν ένα τουλάχιστον τέρμα. Τελικά το 0-2 κατά γενική ομολογία ήταν ένα αξιοπρεπές και δίκαιο σκορ για μας…
oli2
Η έκπληξη πάντως του αγώνα ήταν η παρουσία του Σάκη Δανίδη που αν και πρωτοεμφανισθής (ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο) έδωσε με την απόδοσή του ζωντάνια στην επίθεση δημιουργώντας και τις χαμένες ευκαιρίες.

Ευχόμαστε από εδώ και πέρα να έχει μια μόνιμη θέση στην ενδεκάδα γιατί και με την σημερινή εμφάνισή του απέδειξε περίτρανα ότι το αξίζει και το δικαιούται. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ο παίκτης που πέρσι μας οδήγησε ουσιαστικά στην άνοδο με τα καθοριστικής σημασίας γκολ που έβαλε στους τελευταίους αγώνες. Είναι άλλωστε Κομοτηναίος και δεν θα μας κοστίζει και πολλά…FERERA MI SENTI?

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ contra.gr

Εικόνα αγώνα

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε επανέφερε στην αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού τους Γκαλέτι, Ντιόγο και Λέτο και το γεγονός αυτό ήταν αρκετό για να κάνει τη διαφορά. Ο γηπεδούχος Πανθρακικός άρχισε με ενθουσιασμό, πίεσε ψηλά, είχε ταχύτητα στο παιχνίδι του αλλά πολύ γρήγορα κατάλαβε ότι η κλάση του αντιπάλου δεν επέτρεπε πολλά όνειρα.

Χωρίς να κάνει κάτι συγκλονιστικό, ο Ολυμπιακός επέβαλλε το νόμο του αφού η ποιότητα των άκρων του και κυρίως του φορμαρισμένου Γκαλέτι αποτελούσε εγγύηση επιτυχίας. Από το 20ο λεπτό και μετά (όταν άρχισε να βρίσκει ρυθμό και ο Ντουντού) οι ερυθρόλευκοι δούλεψαν αποδοτικά στην επίθεση και πέτυχαν δύο τέρματα που ουσιαστικά τους εξασφάλισαν ένα ακόμη τρίποντο.

Φάσεις και γκολ

Στο 22′ καταπληκτική προσπάθεια του Γκαλέτι από δεξιά, πάσα στον Μπελούτσι, ο τελευταίος σουτάρει άτσαλα και ψηλά.

Στο 27′ γκολ για τον Ολυμπιακό! Μακρινή μπαλιά ακριβείας του Ντομί, ο Μπελούτσι αποφεύγει τον Κανωτίδη, σουτάρει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Στο 43′ σουτ εκτός περιοχής του Μενδρινού, βγάζει με υπερένταση ο Ρόκα.

Στο 45′ γκολ για τον Ολυμπιακό! Εκπληκτικός συνδυασμός Ντουντού, Ντιόγκο καταλήγει στον Γκαλέτι ο οποίος, μετά από προσποίηση, νικά τον Ρόκα με αριστερό σουτ.

Στο 53′ από προσπάθεια του Πόνσε, η μπάλα φαίνεται ότι χτυπά στο χέρι του Πάντου. Ο διαιτητής Σταθόπουλος λέει «παίζετε».

Στο 60′ από πάσα του Ματάις, ο Πόνσε αποτυγχάνει να πλασάρει σχεδόν σε κενή εστία.

Στο 67′ σέντρα του Γκαλέτι, ολομόναχος πιάνει την κεφαλιά ο Μπελούτσι, η μπάλα άουτ.
Μάλιστα τα δύο γκολ του Ολυμπιακού είχαν αργεντίνικο χρώμα. Στο πρώτο (στο 27’) ο Μπελούτσι εκτέλεσε υπέροχα και τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο τη μακρινή πάσα ακριβείας του Ντομί, στο δεύτερο (στο 45’) ο Γκαλέτι έγινε αποδέκτης ενός υπέροχου συνδυασμού Ντουντού και Ντιόγο και εκτέλεσε έξοχα τον Ρόκα. Στο μεσοδιάστημα των δύο τερμάτων, ο Πανθρακικός επιχείρησε να εκμεταλλευτεί κάποιες επιθετικές αρρυθμίες των Πειραιωτών χωρίς όμως επιτυχία.
Η είσοδος του αγώνα του Δανίδη έκανε πιο επιθετικό τον Πανθρακικό απέναντι σε έναν Ολυμπιακό ο οποίος είχε ρίξει φανερά τους ρυθμούς του. Οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους, δημιούργησαν και μία κλασική ευκαιρία με τον Πόνσε, το γεγονός όμως ότι δεν κατάφεραν να σκοράρουν μάλλον τους πτόησε για το υπόλοιπο του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν συντήρηση ενώ ο Βαλβέρδε έδωσε ανάσες σε Γκαλέτι και Ντιόγκο σε μία προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα του μετά από μία κουραστική εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός κράτησε με άνεση το αποτέλεσμα φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Kλειδί αγώνα

Η πολύ καλή απόδοση της τριπλέτας Μπελούτσι, Ντιόγκο και Γκαλέτι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η μηχανή του Ολυμπιακού δούλεψε σε υψηλές στροφές σ’ αυτό το διάστημα, παρήγαγε δύο γκολ και άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

MVP

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Λουτσιάνο Γκαλέτι ξεδίπλωσε στο γήπεδο το πλούσιο ταλέντο του. Κάθε ενέργειά του είχε ουσία και βοηθούσε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό. Δεν είχε αντίπαλο στη δεξιά πλευρά της επίθεσης της ομάδας του ενώ για άλλη μία φορά βρήκε δίχτυα φτάνοντας τα 11 γκολ.

Αδύναμος κρίκος

Η άμυνα του Πανθρακικού σάστισε στο πρώτο ημίχρονο και σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να ανακόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού. Τα μαρκαρίσματα δεν βγήκαν και οι νεοφώτιστοι αναγκάστηκαν να κυνηγούν στο σκορ χάνοντας την αυτοσυγκέντρωσή τους.