εκτός κυπέλλου ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

141pan8rax
Σε ένα γήπεδο που δεν ενδείκνυται για ποδοσφαιρικούς αγώνας σε συνθήκες βροχής έπαιξε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας με αντίπαλο έναν ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ που ήρθε αποφασισμένος και διαβασμένος, για 2η φορά μέσα σε 4 μέρες στην Κομοτηνή, με στόχο την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου.

Σαφώς πιο έμπειρη και πιο δυνατή η ομάδα του Χενκ τεν Κάτε κατάφερε πολύ γρήγορα να πάρει τον αέρα του παιχνιδιού και να πετύχει μία άνετη νίκη, απέναντι στον πρωτάρη και άπειρο σε ανάλογες συνθήκες ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ.

Οι φίλαθλοι της τοπικής μας ομάδας παρ’ όλη την πίκρα της ήττας έζησαν μια μεγάλη γιορτή και χειροκρότησαν ζεστά την προσπάθεια των παικτών μας να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να ανταποκριθούν στις δυσκολίες ενός άνισου αγώνα, σε έναν αγωνιστικό χώρο που στο 2ο ημίχρονο θύμιζε περισσότερο λίμνη παρά γήπεδο ποδοσφαίρου.

Αναδημοσιεύουμε από goalday

Χορεύοντας στη βροχή!

Στο βαρύ και γεμάτο μικρές «λίμνες» αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Κομοτηνής, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο έμεινε «αδιάβροχος», αλλά έκανε επίδειξη δύναμης (ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο). Συνέτριψε 4-0 τον Πανθρακικό, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και πήρε εύκολα και πανηγυρικά την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκα με πολλές αλλαγές στις 11άδες τους, σε σχέση με τον Σαββατιάτικο μεταξύ τους αγώνα πρωταθλήματος. Ο Χενκ τεν Κάτε επέλεξε σύστημα 4-4-2, με τους Ρουκάβινα-Σαλπιγγίδη στην επίθεση, τους Κλέιτον (αριστερά), Γκάμπριελ (δεξιά), Σιμάο και Μελίσση (άξονα) στο κέντρο και τους Νίλσον (δεξιά), Μουν (αριστερά), Βύντρα και Σαριέγκι στην άμυνα, μπροστά από τον Τζόρβα. Σύστημα 4-4-2 και από τον Εμίλιο Φερέρα με τους Ματέις και Ριέρα στην επίθεση, τους Ολίσε, Γήττα, Κωνσταντινίδη και Ενρίκες στο κέντρο και τους Βελάσκο, Κανωτίδη, Ρομπίνιο και Αγγελόπουλο στην άμυνα, μπροστά από τον Ρόκα.

Ποδόσφαιρο ποιότητας δεν ήταν εφικτό να παιχθεί στον βαρύ αγωνιστικό χώρο. Σχεδόν ολόκληρη η μία πλευρά είχε πολύ νερό, με αποτέλεσμα η μπάλα να κολλάει, ενώ και στην απέναντι τα πράγματα δεν ήταν ιδανικά. Ετσι, η δύναμη και οι μακρινές μπαλιές αποτελούσαν την καλύτερη συνταγή μεταφοράς της μπάλας και δεδομένο ότι οι ευκαιρίες θα είναι ελάχιστες. Ο Παναθηναϊκός είχε δύο καλές στιγμές (2’ Σαλπιγγίδης, 12’ Σιμάο) και μία μεγάλη ευκαιρία την οποία αξιοποίησε με το γκολ του Ρουκάβινα στο 18’. Είχε τον έλεγχο του ρυθμού σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά ουδέποτε απειλήθηκε. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 25’, επισκέφθηκε ορισμένες φορές την περιοχή του Τζόρβα αλλά κλασική ευκαιρία δεν δημιούργησε, έχοντας μόνο μια άστοχη κεφαλιά του Κωνσταντινίδη (29’).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε υπό καταρρακτώδη βροχή και με τον Πανθρακικό να δείχνει διάθεση να πιέσει τον Παναθηναϊκό. Απείλησε στο 53’ με τον Ολίσε, ωστόσο οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έφτασαν και πάλι στο γκολ, με τη βοήθεια της τύχης, καθώς το σουτ του Γκάμπριελ στο 57’ κόντραρε σε αντίπαλο, η μπάλα άλλαξε πορεία και το 2-0 ήταν γεγονός.

Πλέον το παιχνίδι άνοιξε, με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 61’ (Ματέις, Κωνσταντινίδης), αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι το αφεντικό. Η είσοδος του Χριστοδουλόπουλου στο 68’ αντί του Ρουκάβινα έδωσε νέα πνοή στο «τριφύλλι». Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ δημιούργησε το 0-3 που πέτυχε ο Κλέιτον στο 73’, είχε δοκάρι στο 76’ και σκόραρε στο 77’ με όπλο το πείσμα του (0-4). Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία, με τον Χενκ τεν Κάτε να ξεκουράζει και τον Σαλπιγγίδη (στη θέση του ο Ιβανσιτς) και να έχει ήδη γυρίσει το σύστημα σε 4-2-3-1. Ο Πανθρακικός δεν το έβαλε κάτω, έψαξε το γκολ της τιμής, έχασε δύο ευκαιρίες με τους Τροϊζε και Ντιαλό στο 79’, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’: Λάθος του Ρομπίνιο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει να επωφεληθεί καθώς ο Ρόκα πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει.
12’: Ο Κλέιτον εκτελεί φάουλ στη μεγάλη περιοχή του Πανθρακικού, ο Ρόκα δεν διώχνει καλά και η μπάλα καταλήγει στον Σιμάο ο οποίος δεν μπορεί να σουτάρει.
18’ ΓΚΟΛ: Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Κλέιτον στον Ρουκάβινα, ο οποίος αποφεύγει τον Ρομπίνιο και πλασάρει στην έξοδο τον Ρόκα πετυχαίνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.
29’: Ο Ρομπίνιο σεντράρει και ο Κωνσταντινίδης πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Τζόρβας.
53’: Μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Κωνσταντινίδη, η μπάλα στρώθηκε στον Ολίσε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Ρουκάβινα με προβολή διώχνει την τελευταία στιγμή και στη συνέχεια ο Γήττας σουτάρει άστοχα.
56’: Ο Γκάμπριελ σεντράρει από δεξιά και ο Κλέιτον πιάνει την κεφαλιά και ο Ρόκα αποκρούει.
56’ ΓΚΟΛ: Ο Γκάμπριελ σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Ενρίκες, αλλάζει πορεία, ξεγελάει τον Ρόκα και καταλήγει στα δίχτυα για το 0-2.
59’: Ο Γκάμπριελ εκτελεί φάουλ και ο Σαριέγκι με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
61’: Διπλή ευκαιρία για τον Πανθρακικό, καθώς αρχικά ο Ματέις (η μπάλα κοντράρει) και στη συνέχεια ο Κωνσταντινίδης (αστοχεί από καλή θέση) δεν καταφέρουν να σκοράρουν μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Τζόρβα.
73’ ΓΚΟΛ: Ο Χριστοδουλόπουλος σεντράρει από δεξιά και ο Κλέιτον με κεφαλιά πετυχαίνει το 0-3, παρά την προσπάθεια του Ρόκα.
76’ ΔΟΚΑΡΙ: Ο Χριστοδουλόπουλος σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
77’ ΓΚΟΛ: Ο Χριστοδουλόπουλος κλέβει την μπάλα από τον Τροϊζε, μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει τον Ρόκα και πετυχαίνει το 4-0 για τον Παναθηναϊκό.
79’: Ο Τροϊζε σουτάρει από καλή θέση αλλά ο Τζόρβας διώχνει εντυπωσιακά.
79’: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ενρίκες, ο Ντιαλό πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα.

ΣΚΟΡΕΡΣ: 18’ Ρουκάβινα, 56’ Γκάμπριελ, 73’ Κλέιτον, 77’ Χριστοδουλόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)