ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ Ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ ΣΤΗ ΛΕΙΒΑΔΙΑ

libadikos
31 Κομοτηναίοι φίλαθλοι βρέθηκαν χθες στη Λειβαδιά για να στηρίξουν την τοπική μας ομάδα στην αναμέτρησή της με τον Λειβαδιακό. Το νούμερο αρχικά θεωρήθηκε γουρλίδικο. Όμως γρήγορα οι ελπίδες εξανεμίστηκαν. Απογοητευτική η εμφάνιση των παικτών μας και κακό το θέαμα χωρίς ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν κατά κράτος με 2-0 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην 10η θέση, μ’ ένα γκολ που το είδαμε με τα μάτια μας οφ σάιντ στο 71ο και μια μπαλιά που αναπήδησε στο χώμα και ξέφυγε από τα χέρια του Βρονταρά 84ο λεπτό. Ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ στην 8η θέση με 18 βαθμούς μαζί με τη ΛΑΡΙΣΑ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση πέντε λεπτών καθώς η αποστολή του Πανθρακικού άργησε να φτάσει στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, λόγω κυκλοφοριακής συμφόρησης. Σχήμα 4-4-2 με ενισχυμένο κέντρο επέλεξε ο Εμίλιο Φερέρα, ενώ με σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μόμτσιλο Βούκοτιτς. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 2’ πρώτη απειλητική στιγμή για την εστία των «ακριτών», με το βολέ του Εμεράν να είναι άστοχο.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ντιμπαλά, «εφόρμησε» στην περιοχή, με τον Ζαπρόπουλο να επεμβαίνει πριν ο Βέλγος στράικερ προσπαθήσει να πλασάρει . Το επιθετικό κρεσέντο των Βοιωτών συνεχίστηκε και στο 14’ ο Μπούσι λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, όταν το σουτ που επιχείρησε, απομακρύνθηκε «αναιμικά» από τον Βρονταρά, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Ο Λεβαδειακός εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή, αλλά το «συγκρότημα» του Εμίλιο Φερέρα έκλεινε καλά τους χώρους, με συνέπεια οι περισσότερες προσπάθειες των γηπεδούχων να είναι ημιτελείς.
libadiakos
Στο 30’ ο Πανθρακικός έκανε αισθητή την παρουσία του, με τον Ριέρα να βρίσκει τον Ντιαλό μέσα στην περιοχή και τον Τριποτσέρη να προλαβαίνει τον Ιβοριανό επιθετικό. Στο 33’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Σε παρόμοιο μοτίβο εξελίχθηκαν και τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τους Βοιωτούς να βρίσκονται στο προσκήνιο. Στο 49’ η προσπάθεια του Ντιμπαλά από καλή θέση δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των «ακριτών». Το επόμενο εικοσάλεπτο κύλησε με τον Λεβαδειακό να ασκεί πίεση, με κινητήριους μοχλούς την «τριπλέτα» Ντιμπαλά, Κιάσσο, Λεονάρντο και τον Πανθρακικό να αμύνεται μαζικά προσπαθώντας να βγει σε αντεπιθέσεις με τον Ριέρα.

Στο 71’ η κυριαρχία των γηπεδούχων, μετουσιώθηκε σε γκολ! Ο Ντιμπαλά βγήκε στα πλάγια, σέντραρε στην περιοχή και ο Λεονάρντο σε θέση φορ πήρε την κεφαλιά, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βρονταρά. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, μετέτρεψε το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης σε παράσταση για ένα ρόλο. Στο 80’ ήταν άτυχος, αφού ο «κεραυνός» που εξαπέλυσε, έξω από την περιοχή, «συναντήθηκε» με το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των «ακριτών». Δεν συνέβη όμως το ίδιο τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του κατέληξε στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων, για να πραγματοποιηθεί το τελικό 2-0.

Λεβαδειακός – Πανθρακικός 2-0
71’, 84’ Λεονάρντο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπλάζιτς, Εμεράν, Τριποτσέρης, Ζησόπουλος, Τζωρμπατζάκης, Κιάσσος, Γκεοργκίεφ (46΄ Μπασαλά), Ανδράλας (69’ Καψής), Λεονάρντο, Μπούσι (66’ Βασιλείου), Ντιμπαλά
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Ζαπρόπουλος (44’ Αγγελόπουλος), Κλεμέντ, Κωνσταντινίδης (77’ Βιντάλ), Κανωτίδης, Ολίσε, Ενρίκες (60’ Γήττας), Ριέρα, Ντιαλό

Διαιτητής: Χ. Ζωγράφος (Αθηνών)
Κίτρινες κάρτες: Ανδράλας, Καψής, Μπλάζιτς / Κωνσταντινίδης, Βελάσκο, Αγγελόπουλος