Πανθρακικός-ΟΦΗ 2-0

Ισόβαθμοι στην 5η θέση με τον ΑΡΗ!!! Πάνε να μας τρελάνουν?
Άλλο ένα ευχάριστο απόγευμα για τους φιλάθλους του ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ που απόλαυσαν τη νίκη ύστερα από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο.
pan
ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ contra.gr

Ο Πανθρακικός όχι μόνο διατήρησε το αήττητο για έκτη σερί αγωνιστική. Επιβλήθηκε 2-0 άνετα και δίκαια του απογοητευτικού, ακίνδυνου και ευάλωτου αμυντικά ΟΦΗ στην Κομοτηνή και με τη δεύτερη διαδοχική νίκη του έφτασε τον Άρη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Βυθισμένη στον πάτο η ομάδα του Ηρακλείου, δεν έκανε κάτι να αποτρέψει το μοιραίο.

Εικόνα του αγώνα

Οι τρεις βαθμοί πήγαν στην ομάδα που έπαιξε για να… νικήσει και κυρίως γνώριζε τον τρόπο προκειμένου να φτάσει στην επιτυχία. Ο Εμίλιο Φερέρα δεν φοβήθηκε τον ΟΦΗ και έπαιξε με το συνήθη τρόπο. Φόρτωσε το κέντρο και άφησε τον ταχύ Ντιαλό να ταλαιπωρεί τους αντίπαλους αμυντικούς. Από τη στιγμή που ο Πανθρακικός έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, το γκολ όπως κύλησε το ματς ήταν θέμα χρόνου.

Φάσεις και γκολ

31ο λεπτό: Ο Ντιαλό από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

35ο λεπτό: Ο Ντιαλό απέναντι στον Κασμερίδη δεν είχε την καλύτερη δυνατή επιλογή και έδιωξε ο Πίτσος.

47ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Ο Ντιαλό επωφελήθηκε της αδράνειας της άμυνας του ΟΦΗ και άνοιξε το σκορ.

50ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Ο Ντιαλό σέρβιρε στον Ενρίκεζ που πλάσαρε εύστοχα τον Κασμερίδη.Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντιαλό να είχε κακές αντιδράσεις σε δύο πολύ καλές στιγμές που του παρουσιάστηκαν στο 31′ και στο 35′, ωστόσο στο 47′ και στο 50′ λειτούργησε σαφώς πιο έξυπνα. Πρώτα επωφελήθηκε της αδράνειας του Αρβανίτη και πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Κασμερίδη, ενώ στη συνέχεια σέρβιρε στον Ενρίκες, ο οποίος δεν λάθεψε από πλεονεκτική θέση.

Ο ΟΦΗ σε όλο αυτό το διάστημα ήταν επιεικώς κακώς. Πληγώθηκε μεν από τις αναγκαστικές αλλαγές των Μάλαρτζ (26′) και Σίμιτς (56′), δεν έπεισε δε πως ταξίδεψε στην Κομοτηνή για τους τρεις βαθμούς. Έχασε τη μάχη του κέντρου, ενώ ο Κοστόφσκι σε καμία περίπτωση δεν κατόρθωσε να μεταμορφωθεί σε… Εντόι, να μπει στην περιοχή και να γίνει απειλητικός για τον Βρονταρά.

Μόνο μετά το 2-0 και αφού οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν για να διαφυλάξουν το υπέρ του αποτέλεσμα οι «μελανόλευκοι» ανέπτυξαν επιθετική πρωτοβουλία. Δίχως πάντως να δημιουργήσουν… μισή ευκαιρία. Ίσως αν ο Μαζαράκος στο 52′ έδινε πέναλτι στην ανατροπή του Σίμιτς από τον Κλεμάν να είχαν μια ελπίδα. Όχι πως την διεκδίκησαν όμως.
Κλειδί του αγώνα

Το πολύ γρήγορο γκολ του Πανθρακικού στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου αποσυντόνισε πλήρως τις λειτουργίες του ΟΦΗ. Καμία αντίδραση και μετά από τρία λεπτά και δεύτερο… χαστούκι. Όλα τελείωσαν σε διάστημα ιδιαίτερα μικρό, αφού στο υπόλοιπο του αγώνα δεν σημειώθηκε το παραμικρό.

MVP

Ο Ντιαλό είναι… λίρα εκατό για τον τρόπο που αγωνίζεται ο Πανθρακικός. Άτι πραγματικό, ταλαιπώρησε αφάνταστα τους Ισά και Αρβανίτη, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, έχασε ευκαιρίες, σκόραρε το ένα γκολ και δημιούργησε το άλλο. Ο Εμίλιο Φερέρα νιώθει σίγουρα ευτυχής.

Αδύναμος Κρίκος

Όλος ο ΟΦΗ. Ο Ματζουράκης παρέταξε μια ομάδα για να μην… χάσει, η άμυνα ήταν ασυντόνιστη, οι μέσοι έχασαν τις περισσότερες μονομαχίες, ενώ επίθεση δεν υπήρχε. Οι απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών φαντάζουν ως δικαιολογία, όχι όμως τόσο ικανή για να μετατραπεί σε βασική αιτία της παράδοσης στην Κομοτηνή.

——————————————————————————–
Διαιτητής: Μαζαράκος
Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Βελούδης

Συνθέσεις
Πανθρακικός:
Σπύρος Βρονταράς, Ρόμπσον Ρομπίνιο, Χουάν Βελάσκο, Νίκος Ζαπρόπουλος, Σέρχιο Πόνσε (66′ Φώτης Κωνσταντινίδης), Λουντοβίκ Κλεμάν, Σέζαρ Ενρίκεζ (86′ Γιάννης Κανωτίδης), Εγκούτου Ολίσε, Μανουέλ Λόπες (92′ Ξενοφών Γήττας), Σίτο Ριέρα, Αμπντούλ Ντιαλό

Ο.Φ.Η.:
Αρκάντιους Μάλαρτζ (26′ Αλέξης Κασμερίδης), Δημήτρης Αρβανίτης (76′ Φάμπιαν Γκέρμπερ), Μηνάς Πίτσος, Πιέρ Ισά, Νίκος Κουνενάκης, Κώστας Σταυρακάκης, Στέλιος Σφακιανάκης, Αλεξάντερ Σίμιτς (56′ Γιώργος Μανούσος), Γιάννης Ταραλίδης, Γιόβαν Κοστόφσκι, Ζντράβκο Πόποβιτς

Το film του αγώνα16’Κίτρινη κάρτα ο Σφακιανάκης24’Κίτρινη κάρτα ο Αρβανίτης26’Αποχώρησε τραυματίας ο Μάλαρτζ26’Πέρασε στον αγώνα ο Κασμερίδης45’Κίτρινη κάρτα ο Κοστόφσκι47’Σκοράρει ο Ντιαλό50’Σκοράρει ο Ενρίκεζ54’Κίτρινη κάρτα ο Λόπες56’Αποχώρησε τραυματίας ο Σίμιτς56’Πέρασε στον αγώνα ο Μανούσος66’Αντικαταστάθηκε ο Πόνσε66’Πέρασε στον αγώνα ο Κωνσταντινίδης76’Αντικαταστάθηκε ο Αρβανίτης76’Πέρασε στον αγώνα ο Γκέρμπερ79’Κίτρινη κάρτα ο Ντιαλό86’Αντικαταστάθηκε ο Ενρίκεζ86’Πέρασε στον αγώνα ο Κανωτίδης87’Κίτρινη κάρτα ο Βελάσκο88’Κίτρινη κάρτα ο Μανούσος92’Αντικαταστάθηκε ο Λόπες92’Πέρασε στον αγώνα ο Γήττας