ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ Η ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΝΙΚΗ!!!

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα η οποία αποτελεί και την παρθενική στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε το βράδυ της Κυριακής ο Πανθρακικός ο οποίος επικράτησε του Πανιωνίου στην Κομοτηνή με 1-0, χάρη σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλέμεν στο 76′.

Για το παιχνιδι έγραψαν: sport-fm
«Έσπασε το ρόδι» ο Πανθρακικός

Το πρώτο τρίποντο της φετινής περιόδου πανηγυρίζει από σήμερα ο Πανθρακικός, αφού κατάφερε να επιβληθεί του Πανιωνίου με 1-0 στο γήπεδο της Κομοτηνής, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη θέληση για τη νίκη, δημιούργησαν σαφώς περισσότερες ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους και πήραν το τρίποντο που τόσο πολύ κυνηγούσαν χάρη σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κλεμέν στο 76ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς πολλές συγκινήσεις. Με τους γηπεδούχους να έχουν μια ανούσια κατοχή της μπάλας και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις, οι περισσότερες ενέργειες έγιναν στο κέντρο του γηπέδου. Μέχρι το πρώτο μισό του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι στηρίζονταν στις εκλάμψεις του Ριέρα, που βρέθηκε όμως πολλές φορές να παλεύει μόνος του με όλη την αντίπαλη ομάδα. Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» στηρίζονταν στην ταχύτητα του Χούτου, ο οποίος όμως επίσης ήταν εγκλωβισμένος από τους αμυντικούς. Ουσιαστική ευκαιρία δεν υπήρξε, αλλά οι δυο ομάδες απειλούσαν κυρίως με μακρινά σουτ. Κανένα από αυτά δεν έγινε με πραγματικές αξιώσεις, και το 0-0 του ημιχρόνου αποτελεί και καθρέφτη των προσπαθειών των ποδοσφαιριστών στο πρώτο μέρος.

Σε εντελώς διαφορετική ταχύτητα κινήθηκαν οι παίκτες των δυο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο. Πανθρακικός και Πανιώνιος μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Οι ευκαιρίες έρχονταν εκατέρωθεν για τους δυο συλλόγους, όμως οι τερματοφύλακες έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή μέρα. Ώσπου στο 76ο λεπτό ο Κλεμέν έδειξε την κλάση του στα ελεύθερα χτυπήματα. Σε κερδισμένο φάουλ περίπου 20 μέτρα μακριά από την εστία του Κρέσιτς, ο Κλεμέν ανέλαβε να το εκτελέσει και έστειλε τη μπάλα σε εξαιρετικά δύσκολο σημείο για τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η πρώτη νίκη για τον Πανθρακικό ήταν μόλις 14 λεπτά μακριά… Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Μαϊστόροβιτς λίγο πριν το τέλος του αγώνα υπέγραψε ουσιαστικά την ήττα των «κυανέρυθρων». Μάλιστα, η ομάδα της Κομοτηνής είχε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά, αλλά ο Ριέρα στην τελευταία φάση του αγώνα δεν ευστόχησε. Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεκολλάνε από τον πάτο της βαθμολογίας.