ΑΔΙΚΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΕΡΕΡΑ

Εμφανώς στεναχωρεμένος για το αποτέλεσμα, σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής Φερέρα έκανε λόγο για έναν δύσκολο αντίπαλο αλλά και για ευκαιρίες που έχασε ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ από λάθη τακτικής και τεχνικής.

Για το παιχνίδι είπε ότι στο 1ο ημίχρονο είχαμε μια πολύ σωστή τακτική η οποία δυσκόλεψε πάρα πολύ τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο να βρει διαδρόμους προς την εστία μας και ότι το 1-0 του 1ου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετό γιατί είχαμε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες ΄ώστε να διπλασιάσουμε τα τέρματά μας και να είμαστε πιο σίγουροι στο 2ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ άλλαξε την τακτική του και αυτό μας δυσκόλεψε σε ένα βαθμό στην ανάπτυξη του παιχνιδιού μας αλλά από την άλλη πλευρά δεχθήκαμε 2 γκολ από λάθη μπορούμε να πούμε είτε τακτικής είτε τεχνικής και βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-1.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ: «Δικαιούμασταν κάτι παραπάνω»

Και ενώ όλα στο ΔΑΚ Κομοτηνής από το ξεκίνημα φαινόταν ιδανικά για τον Πανθρακικό τα λάθη της άμυνας του στοίχησαν τους βαθμούς ή και τον βαθμό της ισοπαλίας. «Μπορούσαμε στο αʼ ημίχρονο με τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε να πετύχουμε και δεύτερο γκολ και να ήμασταν πιο σίγουροι στο βʼ, όμως η τακτική του Εργοτέλη στο βʼ μας δυσκόλεψε και δεν είχαμε καλή ανάπτυξη» ήταν οι πρώτες φράσεις του Εμίλιο Φερέρα. Ο Πανθρακικός είχε καλές στιγμές στον αγώνα και όπως τόνισαν στη συνέντευξη τύπου ο Νίκος Καραγεωργίου αλλά και ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη Δασκαλάκης που έσωσε την ομάδα 3 φορές στο τέλος από την ισοφάριση ο Πανθρακικός δικαιούταν κάτι παραπάνω…

Φάσεις του αγώνα

4ʼ Μακρινό σουτ του Ριέρα άουτ

13ʼ Ο Μπεβάκουα κέρδισε φάουλ. Το εκτέλεσε ο Κλεμάντ ο Ριέρα την κεφαλιά μόλις άουτ

20ʼ Μακρινή μπαλιά στον Ογκουνσότο που πλάσαρε τον εξερχόμενο Βροντάρα όμως η μπάλα κατέληξε πλάγια και έδιωξε ο Κανωτίδης

29ʼ Ο Ριέρα την σέντρα σουτ από αριστερά, η μπάλα πάνω σε παίκτες του Εργοτέλη, κατέληξε στον Πόνσε που σούταρε και ο Ενρίκες έσπρωξε με προβολή την μπάλα στα δίκτυα 1-0.

33ʼ Ο Ρομάνο εκτέλεσε φάουλ γυριστή κεφαλιά του Χίπλινγκερ ο Βρονταράς μπλόκαρε σωτήρια

35ʼ Σέντρα του Πόνσε προ του Ενρίκες με κεφαλιά έκοψε ο Μαουρίτσιο

36ʼ Κόρνερ του Κλεμάντ κεφαλιά Ζαμπρόπουλου μπλόκαρε ο Δασκαλάκης

37ʼ Κλεμάντ απʼ ευθείας φάουλ βγήκε ο Δασκαλάκης και μπλόκαρε προ των επιθετικών του Πανθρακικού

39ʼ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ριέρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μόλις άουτ

44ʼ Ατομική προσπάθεια του Ριέρα πάσα στον επερχόμενο από αριστερά Ενρίκες το σουτ του τελευταίου μόλις άουτ

53ʼ Κάθετη μπαλιά του Γραμόζη στον Βακουφτσή που γύρισε στο χώρο του της μικρής περιοχής και ο Ογκουνσότο ισοφάρισε σε 1-1.

61ʼ Ο Ριέρα κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ο Κλεμάντ, μπλόκαρε ο Δασκαλάκης

66ʼ Ο Κλεμάντ σέντραρε από τα αριστερά σουτ του Ριέρα μόλις άουτ

68ʼ Σέντρα του Ρομάνο προ του Κουτσαινικούλη έδιωξε ο Ζαμπρόπουλος σε κόρνερ

69ʼ Λάθος γύρισμα του Ολίσε προς τα πίσω, προ του Ογκουνσότο μπλόκαρε ο Βρονταράς

70ʼ Εκτέλεσε φάουλ ο Κλεμάντ, η μπάλα μέσα στην περιοχή διεκδικήθηκε από παίκτες και των δύο ομάδων, ο Ριέρα στο έδαφος ο διαιτητής έδειξε παίζεται…

75ʼ Οι παίκτες του Πανθρακικού διαμαρτυρήθηκαν για νέα αμφισβητούμενη φάση μέσα στην περιοχή όταν ο Μπεβάκουα βρέθηκε στο έδαφος μετά από ατομική προσπάθεια

79ʼ Σουτ του Χαραλάμπους μόλις άουτ

83ʼ Μετά από νέο λάθος στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Πανθρακικού ο Κουτσιανικούλης έβγαλε στον Ογκουνσότο που με πλασέ έκανε το 1-2.

88ʼ Ο Κλεμάντ εκτέλεσε φάουλ σουτ ο Χαραλάμπους μπλόκαρε σωτήρια ο Δασκαλάκης

91ʼ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Χαραλάμπους σε κόρνερ ο Δασκαλάκης

92ʼ Κόρνερ ο Κλεμάντ κεφαλιά ο Τροϊζι σωτήρια ξανά αποκρούει ο Δασκαλάκης

Συνθέσεις των ομάδων :

Πανθρακικός : Βρονταράς, Κανωτίδης (45ʼ κίτρινη), Τροϊζι, Ζαμπρόπουλος, Κλεμάντ, Ολίσε (67ʼ Κίτρινη), Λόπεζ (46΄κίτρινη), Πόνσε (72ʼ Χαραλάμπους), Ενρίκες( 90+ Βιντάλ), Ριέρα, Μπεβάκουα (84ʼ Ντιαλό).

Εργοτέλης : Δασκαλάκης, Ρομάνο (64ʼ κίτρινη), Πλάσνεγκερ, Μαουρίτσιο Φερνάντες (82 κίτρινη), Γελαδάρης, Χιμπλιγκερ (84ʼ Κεφαλούκος), Κορδονούρης (46ʼ Ορφανος), Ογκουνσότο, Βακουφτσής (72ʼ Μάρτινς), Κουστιανικούλης, Γραμόζης (22ʼ κίτρινη).

Διαιτητές : Πολατιάν, Ευθυμιάδης – Θανασακούδης / Καστανίδης

contra.gr: Πανθρακικός-Εργοτέλης 1-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πατρίκ Ογκουνσότο ο Εργοτέλης επικράτησε με 2-1 στην έδρα του Πανθρακικού και πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Super League.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν αρκετά σφιχτό με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν και να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα. Η πρώτη φάση της αναμέτρησης ήρθε από πλευράς Πανθρακικού στο 14’ όταν μετά από φάουλ του Κλεμέντ και κεφαλιά του Ριέρα η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η ομάδα της Θράκης συνέχιζε να πιέζει και τελικά δικαιώθηκε στο 29΄ πετυχαίνοντας το γκολ με τον Σέζαρ Ενρίκεζ. Συγκεκριμένα μετά από ατομική ενέργεια του Ριέρα η μπάλα έφτασε στον Χιλιανό μέσο στα καρέ του Εργοτέλη, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κρητικοί μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τον αγώνα και το κατάφεραν με δύο τέρματα του Πάτρικ Ογκουνσότο. Συγκεκριμένα ο Εργοτέλης ισοφάρισε στο 52’ όταν μετά από πάσα-μισό γκολ του Βακουφτσή ο Νιγηριανός επιθετικός δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει σε κενή εστία.

Ο τεχνικός του Πανθρακικού, Εμίλιο Φερέρα προσπάθησε με την είσοδο του Χαραλάμπους να κάνει πιο επιθετική την ομάδα ωστόσο αυτό δεν επιτεύχθηκε. Αντίθετα, ο Εργοτέλης πέτυχε την ολική ανατροπή στο 84’ με τον συνήθη ύποπτο Ογκουνσότο, ο οποίος μετά από λάθος της άμυνας του Πανθρακικού έκανε το 2-1.

Κλειδί αγώνα:
Σίγουρα η εμπειρία του Εργοτέλη σε σχέση με το νεοφώτιστο στη Super League Πανθρακικό έπαιξε σημαντικό ρόλο. Οι Κρητικοί δεν πανικοβλήθηκαν μετά το εις βάρος τους τέρμα και με τη σωστή τακτική από το Νίκο Καραγεωργίου και την εκτελεστική δεινότητα του Πάτρικ Ογκουνσότο πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή.

MVP:
Δεν υπάρχει αμφιβολία πως ο τίτλος του ΜVP απονέμεται δικαιωματικά στον Πάτρικ Ογκουνσότο. Ο 25χρονος επιθετικός θύμισε τον παλιό καλό Ογκουνσότο και οι φίλοι του Εργοτέλη έχουν κάθε λόγο να είναι χαρούμενοι για την αγωνιστική κατάσταση του.

Ο αδύναμος κρίκος:
O Πανθρακικός έδωσε τον πρώτο αγώνα της ιστορίας του στην πρώτη κατηγορία και είναι λογικό το άγχος για ένα θετικό αποτέλεσμα να επηρεάσει τους ποδοσφαιριστές. Αδύναμος κρίκος φυσικά η άμυνα των Θρακιωτών. Και τα δύο τέρματα του Εργοτέλη προήλθαν από λάθη των αμυντικών κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει τον Βέλγο τεχνικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.