Με εντατικούς ρυθμούς βλέπω προχωρούν τα έργα στο ΔΑΚ καθώς τα περιθώρια στενεύουν.

Σήμερα είδαμε να υψώνονται οι πρώτοι προβολείς και μέχρι το τέλος της εβδομάδας αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτησή τους για να γίνουν και οι δοκιμές.

19 μέρες μέχρι την έναρξη της αγωνιστικής ενώ στο μεταξύ έχουμε και φιλικούς. Κάτι ακούγεται και για ένα παιχνίδι με τη Δόξα Δράμας.

SPORTNET: Επιστροφή από το Βέλγιο

Στην Κομοτηνή βρίσκεται η αποστολή του Πανθρακικού που ολοκλήρωσε με το νικηφόρο φιλικό με τη Ρόζελαρ, το βασικό στάδιο της προετοιμασίας που διεξήχθη στο Βέλγιο.

Ο Εμίλιο Φερέρα έμεινε αρκετά ικανοποιημένος από τις προσπάθειες των παικτών του στα φιλικά και δήλωσε:

«Βελτιωνόμαστε αισθητά μέρα με τη μέρα. Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και συνεχίζουμε την προετοιμασία μας, βάσει συγκεκριμένου προγραμματισμού». Επίσης ο μεγαλομέτοχος Θεόδωρος Σαββάκης που παρακολούθησε από κοντά το φιλικό έκανε λόγο για ένα μαχητικό σύνολο: «Παίζουμε πολύ καλά και δεν είναι μόνο η νίκη σε αυτό το φιλικό από την οποία φαίνεται ότι η δουλειά μας φέρνει αποτελέσματα. Η αγωνιστική συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών, τα “πατήματα” της ομάδας και η όλη λειτουργία της, μας επιτρέπουν να πιστεύουμε ότι στην έναρξη του πρωταθλήματος θα έχουμε ένα μαχητικό σύνολο».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ: Στον τελευταίο του φιλικό αγώνα επί βελγικού εδάφους, ο Πανθρακικός επικράτησε της Ρόζελααρ με 2-1. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο 24′ με τον Ροντρίγκεζ, ενώ 14 λεπτά αργότερα (38′) ο Ριέρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Οι Βέλγοι μείωσαν με αυτογκόλ του Ζαπρόπουλου.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Η Λάρισα έκανε την πρώτη της νίκη στα φετινά φιλικά, καθώς νίκησε με 2-0 την Τζένοα, στο πλαίσιο τουρνουά με 45λεπτα παιχνίδια στην Ιταλία και σε συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) με την Αλεσάντρια, κατέκτησε την άτυπη πρωτιά στο τουρνουά. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τα γκολ του Ιγκλέσιας στο 6′ και του Μπενζά στο 21′. Στο φιλικό με τη φανέλα των Γενοβέζων αγωνίστηκε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος για 30 λεπτά, ο οποίος πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την ιταλική ομάδα. Με την ΑΕΛ αγωνίστηκαν οι Βράνιτς, Βέμπερ, Βενετίδης, Νταμπίζας (45′ λ.τ. Ναϊμ), Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Σαρμιέντο (9′ λ.τ. Κυριακίδης), Φωτάκης, Πάρα, Μπένζα, Ζουράφσκι.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Εντυπωσιακός ήταν ο Πανσερραϊκός στο φιλικό παιχνίδι του κόντρα στην Ουντινέζε την οποία συνέτριψε με 4-1. Μόλις στο 1′ ο Μπόζινταρ Τάντιτς με σουτ έκανε το 1-0, ενώ ο ίδιος παίκτης με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος οι Ιταλοί μείωσαν σε 2-1, ενώ στο 70′ ο Γεωργιάδης με πέναλτι έκανε το 3-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πάλι ο Γεωργιάδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι Σερραίοι έπαιξαν με τους Κηπουρό, Βοσκόπουλο, Καλλιμάνη, Κολίν, Πιπίνη, Ζουντί, Αμπουμπακάρι, Διγκόζη, Μπαϊκαρά, Τάντιτς, Γκουγκουλιά. Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι Κοτταράς, Ανάκογλου, Γκούρτσας, Αντάντο, Κωνσταντινίδης, Μανουσαρίδης, Πετρόφ.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ισόπαλο 0-0 έληξε στην Τρίπολη το φιλικό του Αστέρα Τρίπολης και της Μπριζ παρουσία 3.500 θεατών. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος από τους Βέλγους, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Λεβαδειακός από την Καβάλα, σε φιλικό αγώνα που έγινε στη Λιβαδειά. Το γκολ για την ομάδα της Καβάλας πέτυχε ο Ντρούλιτς στο 67′.

ΞΑΝΘΗ: Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο μισό του αγώνα, η Ξάνθη αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με τη Χέρακλες.